2024. november 25- én Tordáné Petrik Etelka igazgatónő szeretettel köszöntötte kedves vendégeinket, a kollégákat és a gyerekeket a kesztölci nemzetiségi hagyományőrző napunkon. A megnyitó után Reznyikné Kain Valéria osztályfőnöki munkaközösség-vezető ismertette a részletes programot szlovák nyelven, ezután került sor a szavalóversenyre. A zsűri elnöke Kochnyák Sándorné a Kesztölci Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat elnöke volt. A zsűritagok: Tordáné Petrik Etelka igazgatónő és Nagyné Nebehaj Beáta igazgatóhelyettes, a Kesztölci Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat képviselője. A tanulók 3 kategóriában versenyeztek, az I. kategóriában az 1. és 2. osztályosok. A II. kategóriában a 3. és 4. osztályos diákok és a III. kategóriában a felső tagozatos tanulók.
Amíg a zsűri meghozta döntését, a tanulók szlovák nyelvi feladatokat oldottak meg osztályonként a tantermükben. Keresztrejtvénnyel, betűrejtvénnyel, különböző játékos feladatokkal gyarapíthatták tudásukat. A zsűrinek nehéz dolga akadt, hiszen nagyon sok gyönyörű vers hangzott el.
A szlovák szavalóverseny eredménye:
1. kategória I. helyezett: Pauler Sarolta 1. osztályos tanuló
II. helyezett: Kis Heléna 1. osztályos tanuló
III. helyezett: Vöröskői Dániel 2. osztályos tanuló
Különdíjban részesült: Tatár Hanna Nóra 1. osztályos tanuló
Emléklapot kaptak: Horváth Lara, Horváth Szabrina 1. osztályos tanulók
2. kategória I. helyezett: Petróczi Laura Alexandra 3. osztályos tanuló
II. helyezett: Trinfa Natália 3. osztályos tanuló
III. helyezett: Hertlik Gábor 3. osztályos tanuló
Különdíjban részesült: Nemesi Lilla Jelena 3. osztályos tanuló
Emléklapot kapott: Hegyi Bence Imre,Huszár Dalma Léna, Tatár Viktor Máté 3. osztályos tanulók;
Kertész Blanka; Bóna Adrienn 4. osztályos tanulók
3. kategória I. helyezett: Pápai Noémi 5. osztályos tanuló
II. helyezett: Dózsa Dominik 8. osztályos tanuló
III. helyezett: Varga Marcell 5. osztályos tanuló
Különdíjban részesült: Horváth Milán 6. osztályos tanuló
Emléklapot kapott: Eszes Luca Lorin 5. osztályos; Carey Nóra, Huszár Boróka, Varga Kornélia 7. osztályos tanulók; Czecze-Héli Zoé 8. osztályos tanuló
Édességet is kapott minden résztvevő, a különdíjasok könyvjutalomban részesültek. A csokoládé mellé 4000 Ft-os könyvutalványt vehetett át a III. helyezett, 6000 Ft- os könyvutalványt a II. helyezett és 9000 Ft- os könyvutalvány tulajdonosai lettek az I. helyezést elért diákjaink. Minden díjazott gyermek egy szép naptárral is gazdagodhatott.
Köszönjük a Kesztölci Szlovák Nemzetiségi Önkormányzatnak a támogatást!
A délelőtt daltanulással folytatódott. A Kesztölci Pávakör két tagja: Ági néni és Sanyi bácsi dalcsokrot adott elő, vidám népdalokban gyönyörködhettünk. Nagyon tetszett a gyerekeknek az énekszó, kíváncsian, figyelmesen hallgatták. Új jelentkező is akadt a Pávakörbe, a vendégeink örvendezve fogadták a leendő iskolás tagot, hiszen már egyre kevesebb fiatal vállalja a heti énekpróbákat.
A délelőtt daltanulással folytatódott. A tanulók olyannal ismerkedtek meg, ami a kesztölciek szívét mindig megdobogtatja, ha felcsendül ez az ének: Tá kestúcká veža…
A dalszöveget kézbe vették, majd igyekeztek a tanulók pontosan megtanulni a sorokat. A sok gyakorlás után jó érzés volt hallani a gyermekek csodaszép éneklését.
A program utolsó részében Kochnyák Sándor a Komárom- Esztergom Vármegyei Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat ill. a Kesztölci Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat képviselője előadást tartott a helyi népszokásokról, néphagyományokról. Nagy érdeklődéssel hallgatták iskolásaink a régi falusi életről a személyes élményeket. Megtudták az újévi, farsangi szokásokat, megismerték a kesztölci bőgő temetését, a húsvéti ill. a pünkösdi, szüretis népszokásokat. A különböző évszakokban végzett munkákról hallhattak izgalmas történeteket. A csuhéfonás, kosárfonás, tollfosztás alkalmából a régi szokásokat felelevenítve komoly és tréfás dolgokat is megtudhattak diákjaink. A szüretről, a borkészítésről, a népi mesterségekről, falusi esküvőről sok információval lettek gazdagabbak a gyerekek. A népi ételek témakör volt az előadás utolsó része. Színessé varázsolta előadónk szívből szóló vidám dalokkal, szlovák versekkel a gondolatait, amivel élvezetessé tette a mondanivalóját. Köszönjük szépen a vendégeink részvételét, a szervezést, a pedagógusoknak a lelkiismeretes felkészítést, a szavalóknak a szorgalmas tanulást és mindenkinek a munkáját! Csak közös összefogással tudjuk a szlovák nyelvet, a néphagyományainkat, népszokásainkat, népdalainkat megőrizni. Nagyszerűen sikerült a mai nap, mindenki sok, szép élménnyel, megérdemelt jutalommal térhetett haza.