Intézmény Fenntartója

ESZTERGOMI TANKERÜLETI KÖZPONT

2500 Esztergom Széchenyi tér 6.

képviseli: Muszela Szabolcs

Tel.:+36 33 795 225

email.: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Web.:https://kk.gov.hu/esztergom

A tankerület/iskola adószáma:

15839156-2-11

 

Krókusz Project

Magyar Falu Program

Budapesti Fesztivál Zenekar

 

 

 

 

A tanulmányi kirándulásra 2025. május 12-16-ig került sor. A hetedik osztály a piliscsévi hetedikesekkel együtt utazott, hogy megismerje a szlovéniai és horvátországi magyar emlékeket. Nagy izgalommal vártuk az utazást, hiszen az eddigi Határtalanul utazások sikeréről már sokat hallottunk.

 

Az első nap Szlovéniába indultunk, a lendvai várban a Zala György emlékkiállítást tekintettük meg. A város főterén megtekintettük Szent István szobrát és Makovecz Művelődési házat. Ezután Bánutára utaztunk, hogy a Muravidéki Mintagazdaság tevékenységével megismerkedjünk. A XXI. századi technológia párosult az ökogazdálkodással. Megtudtuk, hogy a permakultúra hogyan működik: az aranyhalas medencében élő halak szerves trágyáját forgatja vissza öntözővízzel a rendszer, ebből csodálatosan virágzó saláta- és eperbokrok nőnek ki. Göntérházán megcsodáltunk egy szoknyás haranglábat, a népi építészet remekét. Majd egy fénykép erejéig megálltunk a lendvavásárhelyi két tanítási nyelvű iskola előtt. Sajnos, nem tudtak az iskolában fogadni bennünket. Tótlak és Nagytótlak községek érintése után visszabuszoztunk Magyarországra, Szécsiszigetre, mivel itt volt a szállásunk egy csodálatos kastélyban. Az egész Andrássy-Szapáry kastély a miénk volt, hatalmas parkjában focizhattunk, és megnézhettük a bivalyrezervátumot is.

 

Másnap egy kiadós sétával eljutottunk az osztrák-magyar-szlovén hármashatárhoz. A felsőlendvai vár megtekintése után elutaztunk Battyánfalvára, ahol megcsodálhattuk a barokk építészet megmaradt emlékeit. Bántornyán a Szűz Mária templomban a falakat díszítő freskókban gyönyörködhettünk. A Szent László király hőstetteit ábrázoló freskókat elég szépen meg tudták menteni. Kapornakon megtekintettük a tájházat, ahol a muravidéki népi kultúra tárgyait őrizték. Délután visszatértünk Magyarországra, és Lovásziban egy érdekes múzeumot látogattunk meg, a Vasfüggöny Múzeumot. Végigmentünk a város alatt húzódó atombunkeren, amit az olajbányászoknak építettek. A II. világháború alatt óvóhelyként működő bunkert a hidegháború idején alakították át atombunkerré.

 

A következő nap Horvátország volt az úti cél. Csáktornyán bementünk a felújított vármúzeumba, ahol a Zrínyiekről szóló kiállítást tekinthettük meg, majd a Zrínyi Miklós szoborhoz mentünk. Varasdra is ellátogattunk, egy rövid sétát tettünk  a városban. Délután elfoglaltuk a tengerparti szállásunkat Kraljevicén. Ezután jót csobbantunk a csapvíz hideg tengerben. A tenger nagyon tiszta volt, szabad szemmel is jól láthattunk néhány rákocskát, tengeri csillagot.

 

Másnap Rijekát fedeztük fel. A kikötőt Baross Gábor „vasminiszter” építette a Monarchia idején, tisztelegtünk az emléktáblája előtt. Trsat várából, a Frangepánok családi fészkéből csodálatos panoráma nyílt a tengerre. Abbáziában végigsétáltunk a tengerparti százéves sétányon, ahol a híres „Lány a sirállyal” szobor is található. Majd betértünk az Angiolina, gazdag kereskedőfeleség által létrehozott arborétumba. Ezután Omisaljban hajóra szálltunk,  átmentünk a Krk-sziget óriási hídja alatt is. Nagyon élvezetes hajókirándulás volt! természetesen ki nem hagytuk volna az esti lubickolást a tengerben Kraljevicénél!

 

Az utolsó nap Zágrábba, Horvátországba látogattunk. Az óvárosi sétán megcsodálhattuk a Szent István székesegyházat, sajnos a felújítás alatt álló épület nem látogatható. A zöldség-, virág,- és halpiac, a Dolec igazán különleges látnivalót nyújtott. Végül megtekintettük az országgyűlés, a szábor palotáját, és a Zsolnay-kerámiatetős Szent Márk templomot. Egy kis szabadidő eltöltése után hazafelé vettük utunkat, és estére mindenki vidáman mesélhette a kirándulás élményeit a családjának.

 

Bakos Nagy Márta

 

Nagyné Nebehaj Beáta